Thursday, 10 July 2014

Citate frumoase :3 + Am nevoie de ajutorul vostruuu! + Allegiaaaaant! :3

Hei, blogosferă. :3
Am zis să vă mai destind puțin cu niște imagini despre cât de frumoasă e viața asta. :3 Cu bune și cu rele, desigur.
Sper că toți cei care au dat Bacalaureatul și Evaloarea Națională să fie fericiți și mulțumiți de rezultate. :3



 
Măăăi am fost puțin prin București și bineînțeles am ajuns și la Afi și dacă era Afi unde a fost primul magazin în care țopăiam ca o nebună? - Cărtureștiiiiii! Deci Cărtureștiul acela e așa mare și aerisit și aveau o groază de cărți în engleză contemporane, nu doar cele clasice și erau așa ordonate și eram „Oooooowu vreau asta și asta și asta... ohh uite cât de drăguță e asta” și tata „ Hai  mai repede.” și nu mi-am luat nimic pentru că am o groază de cărți de citit în casă și totuși timpul ăsta se bate cu mine și mă amenință că dacă nu citesc mai repede „Moromeții” și „Cel mai iubit dintre pământeni” o să înceapă a 10a și de-abia o să mai ma timp de ascultat muzică. :))
Și acum câteva zile am mers la Cărtureștiul din Constanța și am văzut și aici Alegiant și toată seria Divergent de Veronica Roth și arată atâââââât de frumooos. :3 Și chiar dacă am Insurgent-ul acasă, cred că o să-mi iau la următorii bănuți toată seria în engleză, arată atââât de osăm. :3

Acum, spuneam că am nevoie de ajutorul vostru. Aș vrea să mai fac un concurs și mă întrebam dacă o carte clasică plus un semn de care și încă ceva mai homemade, v-ar tenta.. :o3

Mami are un laptop nou geniaaal și are sunet hd adică asta înseamnă că ascult non-stop muzică.
Și asta este oficial primul meu album preferat. :3

 
Vreau să-mi fac o semnătură nouă și poate schimb aspectul (ca de obicei :3)
 
Voi ce mai faceți? Ce  mai citiți? Ce planuri aveți pe vară? Lucrați pe undeva?
 
*Huuuuugsss and kissseeeees* :3

Sunday, 29 June 2014

E vacanță ^-^ + Ce mai ascult, ce mai citesc :3

„Hei, hei, verde e iarba,
Soarele-i sus pe cer :3”

E vacanță, asta ar fi trebuit să însemne că pot să mă distrez cât vreau eu, dar am alt plan.
Vara asta am un program relativ fix, vreau să învăț tot ceea ce nu am putut în a 9a și să mă pregătesc la engleză și română. La română îmi doresc să fac performanță că mna, sunt la filologie, iar la engleză.. well, acolo nu mă prea descurc, pot să traduc lejer din engleză în română, dar să scriu un text de 10 rânduri în engleză... praf. :))) Așa că trebuie să muncesc, mai ales că vreau să dau Cambridge-ul. Uhh, mai am chestii în plan, dar nu vreau să vă mai bat la cap cu asta.

Am ajuns la sezonul 4 cu The Vampire Diaries și e ok. M-a cam prins. :))

Încerc să-mi revin cu posturile și bloggușorul în general. :3
Și uff, îmi pare rău că nu am mai scris.

Zilele aste o să postez niște poze noi poate și o poveste ceva.
Vă las cu niște melodii drăguțe. Noua mea descoperire în materie de muzică e Alex Band.

Acum îl citesc pe Ion.

Voi ce mai faceți? Cum mai sunteți? Ce mai citiți?

Mult succes celor cu BAC și noroc celor cu admiterea la liceu.

Săptămână frumoasă. :3


Monday, 9 June 2014

Febra serialelor - OMG I can't return in this world.

Well, de câteva săptămâni m-am apucat serios de engleză pentru că mi s-a pus pata pe învăţat în străinătate şi vreau Cambridge sau IELTS, anyway (Aţi observat cât de uşor pierd un subiect? :)) ). În scop ''educaţional'' m-am apucat de seriale, în ideea că le văd fără subtritrare sau cu subtritrare în engleză. Până să mă apuc de  asta m-am uitat la Grey's Anatomy, Dr. House, Dr. Who, Rescue Me (l-am lăsat pe la sezonl 4, se complica mult), Friends, Two and a Half men (încă mă uit) şi Torchwood (Vă rooog, e cineva pe aici care l-a văzut? :o3 :o3). Iar acum m-am apuca de The Big Ban Theory, pe care-l văd cu subtritrare în engleză şi un caiet cu-un pix lângă mine că din trei episoade am dat de 30 de cuvinte noi ceea ce e bine într-un fel.

Uhh.. şi şi şi m-am apucat însfâtşit de The Vampire Diaries ştiu, ştiu, mi-e ruşine că nu m-am apuat până acum.. :)) dar mai bine mai târziu decât niciodată. :3 Şi sunt la episodul 9 din primul sezon şi Damon e so wow şi aşa de malefic şi pentru asta nu îl plac adică chiar îl urăsc puţin, în schimb îmi place Stephan, e şi drăguţ şi bun. :3

Cred că o să mă apuc şi de Teen Wolf şi mai văd eu.

Voi la ce seriale vă uitaţi?
Zile fericite. :3

Friday, 6 June 2014

Dacă eşti la liceu n-ai timp nici să mori # Partea 1.


Well, mi-a fost dor să pot scrie pe blog liniştită şi încă nu pot să îi acord destul timp. :)) Am 3 zile să termin ''Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război'' şi nu ştiu cum o să reuşesc. Liceul în ultmia perioadă m-a stors de energie, a ajuns să mă obosească inclusiv naveta care nu e mai mult de 25 de minute. Ciudat e că sunt zile în care la ore nu se face aproape nimic şi totuşi ajung extenuată, văd un episod din vre.un serial şi adorm cu telefonul în mână, că dacă încerc să citesc, după 2 pagini dorm garantat.
Eu sunt la filologie şi într-un liceu destul de lejer aşa că, îmi închipui cum tre' să fie cineva de la real, mă simt privilegiată.
Hmm, cam astea ar fi motivele pentru care nu am scris. Şi ohh, ştiţi că s-a dormit întreg semestrul şi acum dăi cu portofoliu', proiect, teste şi cine ştie ce alte ascultări că mna, nu avem note. Am început sezonul 11 din Two and half men pentru că aveam nevoie de ceva aşa.. doar să mă facă să râd, că în opinia mea e mai prost decât celelate mai ales dupa primele 10 episoade devine tras de păr.
Nu am apucat să mai citesc nimic. Am luat vacanţă şi de la chitară.
Sunt puţin ''wow'' că a zburat un an aşa puff de-odată.
Am început să ascult mult Birdy şi cam atât...
Voi ce mai faceţi? Ce planuri aveţi pe vară?
Eu vara asta vreau să:
  • Pun mâna pe chitară aşa cum n-am mai făcut-o până acum
  • Să citesc toate operele pe care le voi studia în clasa a 10a.
  • Să fac fotografii şi să mă perfecţionez în asta.
  • Să ies cu Alexandra, Belchiz şi Claudia am tot amânat întâlniri din cauza liceului şi pe Ale o mai am doar pe timp de vară. Prieteniile sunt greu de întreţinut şi mai nou nici de alea nu ai timp.+ D&P :3
  • Să dorm
  • În final, categoric să NU mă îndrăgostesc.
Mini vacanţă plăcută. <3
Şi puţină filozofie de viaţă. :3
Un weekend plăcut. Să aveţi ''timp'' de toat ce vreţi. <3


Sunday, 25 May 2014

Marile Speranţe de Charles Dickens (Recenzie)

 Mulţumesc mult librăriei online Libris pentru că mi-au oferit şansa de a citii această carte .


Opinii editoriale:
„Cu siguranta, unul dintre cele mai mari genii literare ale lumii.“ -  Edward Bulwer-Lytton
„Descoperirea treptata a valorilor existentei, de-a lungul experientelor sale, face din Pip unul dintre cei mai complecsi eroi dickensieni si din Marile sperante romanul cel mai solid construit dintre toate cartile de succes ale lui Charles Dickens. O opera unde diversele etape ale «marilor sperante» traite de Pip capata un profund inteles autobiografic, pentru ca, urmarind cu atentie povestea rostita de erou, deslusim vibratii ale glasului lui Dickens, amintindu-si propriile intamplari si sperante.“ - Dan Grigorescu
„Dickens isi va depasi si domina epoca, la fel cum impunatoarea figura a lui Rabelais il domina pe Du Bellay, dar domina si Renasterea si lumea“ - G. K. Chesterton
„Nicaieri Dickens nu a imbinat atat de perfect analiza si sinteza ca in acest roman. [...] Ca toti marii artisti, Dickens ne impune sa ne schimbam perceptia despre arta.“ - George Saintsbury

Recenzie:

Acţiunea cărţii urmăreşte evoluţia lui Pip şi evidenţiază că în viaţă, anumite decizii ajung să ne marcheze viitorul, să ne schimbe calea relativ. Pip era crescut de sora sa Joe Garger şi de soţul acesteia Joseph cu multă duritate şi de cele mai multe ori repetânui-se că este ''crescut pe palme'' însă micul Pip se refugiază cu prietenia oferită de Joseph.
Într-o seară, în cimitirul localității, în timp ce stătea la mormintele familiei sale, Pip se întâlneşte cu un evadat ( Abel Magwitch ), care îl sperie pe băiat, care ajunge să fure de la sora sa pentru acesta. Întâlnirea cu acel evadat are să îi afecteze viitorul, să îi schimbe radical traiectoria vieţii, cum aici scriu o recenzie, ci nu un rezumat, nu vă spun dacă în mod negativ sau pozitiv. Tot ce pot să vă mai spun pentru a vă convinge să citiţi cartea este că povestea cuprinde şi ceva ''romance'', Pip este obligat să meargă în vizită la domnişoara Havisham pentru a se juca, iar aceasta avea o fiică adoptivă, Estella care până în final are un rol important în viaţa lui Pip, căruia mai tărziu i se va spune Handel, motivul vă las să îl aflaţi singuri. Cartea este plină de răsturnări de situaţii şi după ce treci de primele 100 de pagini acţiunea prinde avânt.

Părerea mea:

Categoric ''Marile speranţe'' reprezintă un must-read. Nu este o carte oarecare, ci una depre cursul vieţii care nu poate decât să îţi lase un gust plăcut după ce ai terminat de citit şi ultima parte. De ce să citiţi cartea? Pentru că aşa puteţi afla cum era societatea engleză în vremea aceea, aşa puteţi să vă dezlipiţi de această lume şi să mergeţi de mână cu Pip, prin Londra. Ca să nu mai lungesc vorba, este un roman pe care îl recomand cu mare drag tuturor, de la mic la mare.

Citate:

"Iubeşte-o, iubeşte-o, iubeşte-o! Dacă te încurajează - iubeşte-o! Dacă te răneşte - iubeşte-o! Dacă-ţi sfâşie inima în bucăţi - şi cu timpul inima o să-ţi îmbătrânească şi o să se întărească şi de-aia o să te doară din ce în ce mai rău - iubeşte-o, iubeşte-o, iubeşte-o" 

"N-ar trebui să ne fie niciodată ruşine de lacrimile noastre, căci ele sunt o ploaie binefăcătoare pe praful pământului care ne împăienjeneşte privirea, împovărându-ne inimle înăsprite."


"Toţi escrocii de pe pâmânt la un loc nu fac cât cei care se înşală singuri."

"Nici regele care stă pe tronul lui şi ţine coroana pe cap, nu poate să scrie cu litere de tipar hârtiile sale în parlament, fără să fi început, pe când era doar un prinţ neîncoronat, cu alfabetul."

"Într-un cuvânt, eram prea laş ca să fac ceea ce trebuia şi prea laş ca să evit ceea ce nu se cuvenea."

"Prin urmare, de-a lungul vieţii, cele mai rele slăbiciuni şi josnicii ale noastre sunt, de obicei, comise pentru oamenii pe care îi dispreţuim cel mai mult."

"Nu mai pune întrebări şi atunci n-o să ţi se mai spună minciuni."

"Primăvara e acea perioadă a anului când la soare e vară, iar la umbră e iarnă."



"Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnă să îţi dai inima şi sufletul întreg celui care ţi le va zdrobi."


Mulţumesc încă o dată celor de la librăria de cărţi online, Libris, pentru această carte superbă.

P.S: În opinia mea, aduce a atmosfera din Singur pe lume.

Voi ce mai faceţi? Ce mai citiţi? Cum e la liceu? Ce muzică aţi mai descoperit?:o3

Saturday, 17 May 2014

Librăria mea ideală (online).

Hmm, zilele astea, mai exact pe 21 mai librăria online Libris aniversează 5 ani. La mulţi ani, Libris! <3

Pe lângă asta librăria de cărţi online a lansat un concurs:


''Îți lansăm o provocare: scrie un articol pe blogul tău despre cum vezi tu o librărie online ideală. Cum arată ea? Cum ar trebui să „se poarte cu tine”? Ce ar trebui să îți ofere? Practic, ce îți dorești tu de la o librărie online?''

 Păi dacă tot vorbim de una ideală, hai să spun şi cele mai trăsnite idei ale mele:

În primul rând, mi-aş dori să existe o rubrică atunci când finalizăm o comandă, în care să se bifeze dacă ai banii acum sau iei cartea pe datorie, dar să o plăteşti în maximum o lună.

În al doilea rând, aş vrea ca toate cărţile de care am nevoie pentru şcoală să le pot lua cu 50% reducere, dar pentru a fi corecţi să aducem o dovadă că ne trebuie la şcoală, de exemplu un mail din partea diriginteului sau cel care îţi solicită achiziţionarea cărţii. - îmi doresc asta pentru că anul acesta am fost nevoită să-mi cumpăr din banuţii mei multe cărţi pentru liceu şi nu vorbesc de manuale, vorbesc strict de literatură.-

Aş mai vrea să existe o rubrică pe această librărie ''ideală'' în care să introduci preferinţele unei persoane şi poate şi câteva din trăsăturile ei morale, iar după aceste trăsături librăria să-mi recomande diferite cărţi pentru acea persoană, asta ar fi foarte folositor pentru alegerea cadourilor.
Sau
 Dacă ar mai putea exista opţiunea de a plătii un vocher de o anumită sumă, tot în ideea de cadou pentru cineva.



Aş mai vrea ca noile apariţii să intre rapid în stoc şi lista cărţilor în limbi străine să fie mai mare.

Şi nu în ultimul rând, mi-aş dori ca această librărie online să ruleze cu mare viteză, să nu se blocheze nimic, comenzile să fie procesate la fel de rapid şi să aibe un playlist în funcţie de genurlie muzicale care să ruleze în timp ce eu îmi aleg cărţile.

Ştiu că îmi doresc multe lucruri şi prea puţine conctrete, dar aşa văd eu idealul. 
La mulţi ani, Libris! Mulţumim de concurs, librărie online! <3


Friday, 16 May 2014

Lissa s-a întors şi are nevoie de ajutorul vostru + Aspect nou.

Well, după ce am recitit nişte post-uri vechi mi-am dat seama cât de mult am ignorat colţişorul ăsta în ultima vreme aşa că m-am gândit să mă provoc să scriu câte un post o dată la două zile în timpul săptămânii, iar în weekend chiar de mai multe ori pe zi. Problema e că o să scriu despre orice, cred.
Voi despre ce aţi vrea să scriu? Ce rubrică v-ar plăcea să am? Ce idei mai aveţi?

Acum, despre mine. Păi am avut parte de un duş cu apă rece care m-a trezit instant şi tot duşul ăla m-a făcut să nu o arunc pe ''Lissa'' la gunoi..
Aaa, am văzut Academia Vampirilor într-un final. :3 <3 <3 <3 A fost osăăăăm o să scriu şi despre film zilele astea pentru că acum mi-e prea somn şi noua mea cărticică mă strigă ( citesc ,,Marile Speranţe'' de Charles Dickens ).
Ştiţi cât de puţin mai e până la vacanţa de vară? Dar până la vacanţa celor de a 12a? A trecut aşa repede a 9a, îmi doresc să o retrăiesc la nesfârşit. :<

Hmm. săptămâna asta am avut 3 teze una după alta şi multe teste aşa că numai bine că s-a încheiat odată, hei weekendule, eşti bine venit! <3

Cam atât despre mine, mi-e somn şi asta face să-mi fugă ideile şi să fiu incoerentă.

Uhh.. Ce părere aveţi depre noua mea temă? Şi ce mai faceţi? Cum e la şcoală/liceu? Ce aţi mai descoperit?