“When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down ‘happy’. They told me I didn’t understand the assignment, and I told them they didn’t understand life.”
- John Lennon
„Hei, hei, verde e iarba,
Soarele-i sus pe cer :3”
E vacanță, asta ar fi trebuit să însemne că pot să mă distrez cât vreau eu, dar am alt plan.
Vara asta am un program relativ fix, vreau să învăț tot ceea ce nu am putut în a 9a și să mă pregătesc la engleză și română. La română îmi doresc să fac performanță că mna, sunt la filologie, iar la engleză.. well, acolo nu mă prea descurc, pot să traduc lejer din engleză în română, dar să scriu un text de 10 rânduri în engleză... praf. :))) Așa că trebuie să muncesc, mai ales că vreau să dau Cambridge-ul. Uhh, mai am chestii în plan, dar nu vreau să vă mai bat la cap cu asta.
Am ajuns la sezonul 4 cu The Vampire Diaries și e ok. M-a cam prins. :))
Încerc să-mi revin cu posturile și bloggușorul în general. :3
Și uff, îmi pare rău că nu am mai scris.
Zilele aste o să postez niște poze noi poate și o poveste ceva.
Vă las cu niște melodii drăguțe. Noua mea descoperire în materie de muzică e Alex Band.
Acum îl citesc pe Ion.
Voi ce mai faceți? Cum mai sunteți? Ce mai citiți?
Mult succes celor cu BAC și noroc celor cu admiterea la liceu.
Well, de câteva săptămâni m-am apucat serios de engleză pentru că mi s-a pus pata pe învăţat în străinătate şi vreau Cambridge sau IELTS, anyway (Aţi observat cât de uşor pierd un subiect? :)) ). În scop ''educaţional'' m-am apucat de seriale, în ideea că le văd fără subtritrare sau cu subtritrare în engleză. Până să mă apuc de asta m-am uitat la Grey's Anatomy, Dr. House, Dr. Who, Rescue Me (l-am lăsat pe la sezonl 4, se complica mult), Friends, Two and a Half men (încă mă uit) şi Torchwood (Vă rooog, e cineva pe aici care l-a văzut? :o3 :o3). Iar acum m-am apuca de The Big Ban Theory, pe care-l văd cu subtritrare în engleză şi un caiet cu-un pix lângă mine că din trei episoade am dat de 30 de cuvinte noi ceea ce e bine într-un fel.
Uhh.. şi şi şi m-am apucat însfâtşit de The Vampire Diaries ştiu, ştiu, mi-e ruşine că nu m-am apuat până acum.. :)) dar mai bine mai târziu decât niciodată. :3 Şi sunt la episodul 9 din primul sezon şi Damon e so wow şi aşa de malefic şi pentru asta nu îl plac adică chiar îl urăsc puţin, în schimb îmi place Stephan, e şi drăguţ şi bun. :3
Cred că o să mă apuc şi de Teen Wolf şi mai văd eu.
Well, mi-a fost dor să pot scrie pe blog liniştită şi încă nu pot să îi acord destul timp. :)) Am 3 zile să termin ''Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război'' şi nu ştiu cum o să reuşesc. Liceul în ultmia perioadă m-a stors de energie, a ajuns să mă obosească inclusiv naveta care nu e mai mult de 25 de minute. Ciudat e că sunt zile în care la ore nu se face aproape nimic şi totuşi ajung extenuată, văd un episod din vre.un serial şi adorm cu telefonul în mână, că dacă încerc să citesc, după 2 pagini dorm garantat.
Eu sunt la filologie şi într-un liceu destul de lejer aşa că, îmi închipui cum tre' să fie cineva de la real, mă simt privilegiată.
Hmm, cam astea ar fi motivele pentru care nu am scris. Şi ohh, ştiţi că s-a dormit întreg semestrul şi acum dăi cu portofoliu', proiect, teste şi cine ştie ce alte ascultări că mna, nu avem note. Am început sezonul 11 din Two and half men pentru că aveam nevoie de ceva aşa.. doar să mă facă să râd, că în opinia mea e mai prost decât celelate mai ales dupa primele 10 episoade devine tras de păr.
Nu am apucat să mai citesc nimic. Am luat vacanţă şi de la chitară.
Sunt puţin ''wow'' că a zburat un an aşa puff de-odată.
Am început să ascult mult Birdy şi cam atât...
Voi ce mai faceţi? Ce planuri aveţi pe vară?
Eu vara asta vreau să:
Pun mâna pe chitară aşa cum n-am mai făcut-o până acum
Să citesc toate operele pe care le voi studia în clasa a 10a.
Să fac fotografii şi să mă perfecţionez în asta.
Să ies cu Alexandra, Belchiz şi Claudia am tot amânat întâlniri din cauza liceului şi pe Ale o mai am doar pe timp de vară. Prieteniile sunt greu de întreţinut şi mai nou nici de alea nu ai timp.+ D&P :3
Să dorm
În final, categoric să NU mă îndrăgostesc.
Mini vacanţă plăcută. <3
Şi puţină filozofie de viaţă. :3
Un weekend plăcut. Să aveţi ''timp'' de toat ce vreţi. <3
Opinii editoriale:
„Cu siguranta, unul dintre cele mai mari genii literare ale lumii.“ - Edward Bulwer-Lytton
„Descoperirea treptata a valorilor existentei, de-a lungul
experientelor sale, face din Pip unul dintre cei mai complecsi eroi
dickensieni si din Marile sperante romanul cel mai solid construit
dintre toate cartile de succes ale lui Charles Dickens.
O opera unde diversele etape ale «marilor sperante» traite de Pip
capata un profund inteles autobiografic, pentru ca, urmarind cu atentie
povestea rostita de erou, deslusim vibratii ale glasului lui Dickens, amintindu-si propriile intamplari si sperante.“ - Dan Grigorescu
„Dickens isi va depasi si domina epoca, la fel cum impunatoarea
figura a lui Rabelais il domina pe Du Bellay, dar domina si Renasterea
si lumea“ - G. K. Chesterton
„Nicaieri Dickens nu a imbinat atat de perfect analiza si sinteza ca in acest roman. [...] Ca toti marii artisti, Dickens ne impune sa ne schimbam perceptia despre arta.“ - George Saintsbury
Recenzie:
Acţiunea cărţii urmăreşte evoluţia lui Pip şi evidenţiază că în viaţă, anumite decizii ajung să ne marcheze viitorul, să ne schimbe calea relativ. Pip era crescut de sora sa Joe Garger şi de soţul acesteia Joseph cu multă duritate şi de cele mai multe ori repetânui-se că este ''crescut pe palme'' însă micul Pip se refugiază cu prietenia oferită de Joseph.
Într-o seară, în cimitirul localității, în timp ce stătea la mormintele familiei sale, Pip se întâlneşte cu un evadat ( Abel
Magwitch ), care îl sperie pe băiat, care ajunge să fure de la sora sa pentru acesta. Întâlnirea cu acel evadat are să îi afecteze viitorul, să îi schimbe radical traiectoria vieţii, cum aici scriu o recenzie, ci nu un rezumat, nu vă spun dacă în mod negativ sau pozitiv. Tot ce pot să vă mai spun pentru a vă convinge să citiţi cartea este că povestea cuprinde şi ceva ''romance'', Pip este obligat să meargă în vizită la domnişoara Havisham pentru a se juca, iar aceasta avea o fiică adoptivă, Estella care până în final are un rol important în viaţa lui Pip, căruia mai tărziu i se va spune Handel, motivul vă las să îl aflaţi singuri. Cartea este plină de răsturnări de situaţii şi după ce treci de primele 100 de pagini acţiunea prinde avânt.
Părerea mea:
Categoric ''Marile speranţe'' reprezintă un must-read. Nu este o carte oarecare, ci una depre cursul vieţii care nu poate decât să îţi lase un gust plăcut după ce ai terminat de citit şi ultima parte. De ce să citiţi cartea? Pentru că aşa puteţi afla cum era societatea engleză în vremea aceea, aşa puteţi să vă dezlipiţi de această lume şi să mergeţi de mână cu Pip, prin Londra. Ca să nu mai lungesc vorba, este un roman pe care îl recomand cu mare drag tuturor, de la mic la mare.
Citate:
"Iubeşte-o, iubeşte-o, iubeşte-o! Dacă te încurajează -
iubeşte-o! Dacă te răneşte - iubeşte-o! Dacă-ţi sfâşie inima în bucăţi - şi cu
timpul inima o să-ţi îmbătrânească şi o să se întărească şi de-aia o să te
doară din ce în ce mai rău - iubeşte-o, iubeşte-o, iubeşte-o"
"N-ar trebui să ne fie niciodată ruşine de lacrimile noastre,
căci ele sunt o ploaie binefăcătoare pe praful pământului care ne
împăienjeneşte privirea, împovărându-ne inimle înăsprite."
"Toţi escrocii de pe pâmânt la un loc nu fac cât cei care se
înşală singuri."
"Nici regele care stă pe tronul lui şi ţine coroana pe cap,
nu poate să scrie cu litere de tipar hârtiile sale în parlament, fără să fi
început, pe când era doar un prinţ neîncoronat, cu alfabetul."
"Într-un cuvânt, eram prea laş ca să fac ceea ce trebuia şi
prea laş ca să evit ceea ce nu se cuvenea."
"Prin urmare, de-a lungul vieţii, cele mai rele slăbiciuni şi
josnicii ale noastre sunt, de obicei, comise pentru oamenii pe care îi
dispreţuim cel mai mult."
"Nu mai pune întrebări şi atunci n-o să ţi se mai spună
minciuni."
"Primăvara e acea perioadă a anului când la soare e vară, iar
la umbră e iarnă."
"Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă,
umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta
însuţi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnă să îţi dai inima şi
sufletul întreg celui care ţi le va zdrobi."
Mulţumesc încă o dată celor de la librăria de cărţi online, Libris, pentru această carte superbă.
P.S: În opinia mea, aduce a atmosfera din Singur pe lume.
Voi ce mai faceţi? Ce mai citiţi? Cum e la liceu? Ce muzică aţi mai descoperit?:o3
Hmm, zilele astea, mai exact pe 21 mai librăria online Libris aniversează 5 ani. La mulţi ani, Libris! <3
Pe lângă asta librăria de cărţi online a lansat un concurs:
''Îți lansăm o provocare: scrie un articol pe blogul tău despre cum vezi tu o librărie online
ideală. Cum arată ea? Cum ar trebui să „se poarte cu tine”? Ce ar
trebui să îți ofere? Practic, ce îți dorești tu de la o librărie online?'' Păi dacă tot vorbim de una ideală, hai să spun şi cele mai trăsnite idei ale mele:
În primul rând, mi-aş dori să existe o rubrică atunci când finalizăm o comandă, în care să se bifeze dacă ai banii acum sau iei cartea pe datorie, dar să o plăteşti în maximum o lună. În al doilea rând, aş vrea ca toate cărţile de care am nevoie pentru şcoală să le pot lua cu 50% reducere, dar pentru a fi corecţi să aducem o dovadă că ne trebuie la şcoală, de exemplu un mail din partea diriginteului sau cel care îţi solicită achiziţionarea cărţii. - îmi doresc asta pentru că anul acesta am fost nevoită să-mi cumpăr din banuţii mei multe cărţi pentru liceu şi nu vorbesc de manuale, vorbesc strict de literatură.- Aş mai vrea să existe o rubrică pe această librărie ''ideală'' în care să introduci preferinţele unei persoane şi poate şi câteva din trăsăturile ei morale, iar după aceste trăsături librăria să-mi recomande diferite cărţi pentru acea persoană, asta ar fi foarte folositor pentru alegerea cadourilor. Sau Dacă ar mai putea exista opţiunea de a plătii un vocher de o anumită sumă, tot în ideea de cadou pentru cineva.
Aş mai vrea ca noile apariţii să intre rapid în stoc şi lista cărţilor în limbi străine să fie mai mare. Şi nu în ultimul rând, mi-aş dori ca această librărie online să ruleze cu mare viteză, să nu se blocheze nimic, comenzile să fie procesate la fel de rapid şi să aibe un playlist în funcţie de genurlie muzicale care să ruleze în timp ce eu îmi aleg cărţile. Ştiu că îmi doresc multe lucruri şi prea puţine conctrete, dar aşa văd eu idealul. La mulţi ani, Libris! Mulţumim de concurs, librărie online! <3
Well, după ce am recitit nişte post-uri vechi mi-am dat seama cât de mult am ignorat colţişorul ăsta în ultima vreme aşa că m-am gândit să mă provoc să scriu câte un post o dată la două zile în timpul săptămânii, iar în weekend chiar de mai multe ori pe zi. Problema e că o să scriu despre orice, cred.
Voi despre ce aţi vrea să scriu? Ce rubrică v-ar plăcea să am? Ce idei mai aveţi?
Acum, despre mine. Păi am avut parte de un duş cu apă rece care m-a trezit instant şi tot duşul ăla m-a făcut să nu o arunc pe ''Lissa'' la gunoi..
Aaa, am văzut Academia Vampirilor într-un final. :3 <3 <3 <3 A fost osăăăăm o să scriu şi despre film zilele astea pentru că acum mi-e prea somn şi noua mea cărticică mă strigă ( citesc ,,Marile Speranţe'' de Charles Dickens ).
Ştiţi cât de puţin mai e până la vacanţa de vară? Dar până la vacanţa celor de a 12a? A trecut aşa repede a 9a, îmi doresc să o retrăiesc la nesfârşit. :<
Hmm. săptămâna asta am avut 3 teze una după alta şi multe teste aşa că numai bine că s-a încheiat odată, hei weekendule, eşti bine venit! <3
Cam atât despre mine, mi-e somn şi asta face să-mi fugă ideile şi să fiu incoerentă.
Uhh.. Ce părere aveţi depre noua mea temă? Şi ce mai faceţi? Cum e la şcoală/liceu? Ce aţi mai descoperit?
Limba originală: engleză
Traducere şi note de: Shauki Al-Gareeb
Anul apariţiei: 2014
Format: 130 x 200 mm
Titlul original: Looking for Alaska
Nr. de pagini: 288
ISBN: 978-973-707-928-2
Comandă: de la librăria Libris
Descriere:
''Primul prieten. Prima iubire. Ultimele cuvinte.
ÎNAINTE.
Miles Halter – un adolescent singuratic pasionat de cuvintele rostite
de personaje celebre în ultimele lor clipe de viaţă – pleacă la şcoala
cu internat Culver Creek în căutarea a ceea ce Rabelais numea „Marele
Necunoscut".
Acest Necunoscut se dovedeşte mai tulburător decât
şi-ar fi imaginat vreodată când în noul său cerc de prieteni îşi face
intrarea seducătoarea Alaska Young. Inteligentă, amuzantă,
imprevizibilă, Alaska îl atrage într-o lume misterioasă de lumini şi
umbre, ce stă sub semnul ultimelor cuvinte ale lui Simón Bolívar,
faimosul general imortalizat de Gabriel García Márquez: „Cum o să mai
ies eu din labirintul ăsta?" DUPĂ. Nimic nu va mai fi la fel.''
Recenzie:
Introducerea cărţii pare plictisioare, dar după ce am terminat-o mi-am dat seama că are şi ea rolul ei.
Miles Halter aka Rotofeiul decide să plece la şcoala cu internat pentru a învăţa să se descurce fără părinţi şi viaţa lui ajunge să se schimbe uşor-uşor. Dacă la început depindea de părinţi şi tot ei erau cei care îl ajutau şi îi erau alături, până la final se detaşează de ei, iar macazul se schimbă către direcţia prietenilor până ajunge să nu mai vrea de sărbători acasă. Îşi face o gaşcă şi nu are tocmai un anturaj bun, încep să facă farse. Colegul lui de cameră, Colonelul, îi face cunoştiinţă cu Alaska, Lara şi Takumi aşa formând un grup al celor împotriva Războinicilor Săptămânali, proreclă pentru elevii de la Culver Creek care au ajuns să înveţe acolo doar pentru că au părinţi bogaţi. Cum ei fac farse împreună ajung să fie foarte apropiaţi, iar Alaska îi face rost Rotofeiului de o prietenă, care întâmplător e româncă, asta mi s-a părut mai mult decât fain. Aproape în fiecare seară se strâng în camera Alaskăi pentru a face rost de ţigări şi poate să se distreze puţin. Până la urmă fiecare dintre ei ajunge să fie prins de întrebarea găsită de Alaska ''Cum o să mai ies eu din labirintul ăsta?'', problema e că realizează prea târziu pentru a mai îndrepta lucrurile, dar nu prea târziu pentru a căuta răspunsuri. P.S.
Nu pot să dau detalii şi aşa cred că am spus prea multe şi vă rooog, nu d.aţi cu pietre dacă am dat vreun spoiler.
Părerea mea:
Sincer vă spun că de la pagina 180 am început să plâng şi am lăsat cartea pe birou şi am zis ''Nu pot. Nu citesc mai mult de atât'', dar până la urmă m-am încăpăţânat să o termin şi bine am făcut. Cartea asta ar trebuii să fie dată ca lectruă obligatori în clasa a 9a, eu zic că e mai bună decât ''De veghe în lanul de secară'' şi da, ştiu că nu pot să le compar pentru că sunt ani diferiţi şi altele, dar e doar părerea mea. Citisem că cei de la The Guardian au spus: ,,Frumuseţea acestui roman stă în faptul că nu ascunde nimic.'' Asta e perfect adevărat şi eu asta nu am vrut să înţeleg pentru că am fost obişnuită cu cărţile în care totul e perfect, dar asta ador la John Green, nu se teme de adevăr şi îl aşterne exact aşa pe hârtie. Căutând-o pe Alaska este o care fără perdea, despre viaţa şi chinurile pe care le avem noi, adolescenţii. Poate că nu avem noi cine ştie ce probleme, dar noi le vedem ca nişte probleme existenţiale şi avem momente în care ne ste foarte greu să înţelegem ce e în jurul nostru şi de ce e aşa şi nu altfel şi avem impresia că universul chiar este împotriva noastră de cele mai multe ori. Eu recomand carte şi vă spun că pare simplă, dar nu e. Pentru mine cartea asta este printre cele mai grele cărţii pe care le-am citit până acum.
Alte note: Fetele
vor plânge, iar băieţii vor găsi dragoste, atracţie şi dorinţă în
parfumul de vanilie şi ţigări pe care îl răspândeşte Alaska. -- Kirkus Review Căutând-o pe Alaska surprinde perfect intensitatea trăirilor şi disperarea care definesc adolescenţa. -- teenreads.com Frumuseţea acestui roman stă în faptul că nu ascunde nimic. -- The Guardian „Iar acum cred că e momentul prielnic să spun că era frumoasă. În
întunericul de lângă mine, Alaska mirosea a sudoare şi a raze de soare
şi a vanilie, iar în acea noapte luminată de o lună firavă vedeam doar
silueta ei, excepţie făcând momentele în care fuma, când tutunul aprins
al ţigării ei îi învăluia faţa într o lumină roşiatică. Dar, chiar şi pe
întuneric, îi vedeam ochii — două smaralde arzătoare. Avea acel soi de
privire pătrunzătoare care te făcea să i cedezi." Despre autor:
John Green s-a născut la 24 august
1977. Cărţile sale au fost publicate în peste douăzeci de limbi şi
figurează constant în topul celor mai bine vândute titluri al
publicaţiei New York Times. Căutând-o pe Alaska, romanul de debut al
lui John Green, i-a adus autorului premiul Michael L. Printz acordat de
American Library Association şi nominalizarea la Los Angeles Times Book
Prize.
Foarte activ şi pe platformele virtuale, John Green a creat,
împreună cu fratele său, Brotherhood 2.0, cel mai popular proiect video
online, accesat pe YouTube de peste 30 de milioane de fani Nerdfighter
din întreaga lume.
De acelaşi autor, la Editura Trei a apărut Sub aceeaşi stea, roman care a primit numeroase distincţii şi s-a bucurat de un imens succes de public.
Melodii asociate:
Notă: E prima dată când mă abţin. Nu pot să îi dau o notă. O să mă mai gândesc.
Acum, ce mai faceţi? Ce mai citiţi? Cum e la şcoală/liceu?
Ţin să mulţumesc încă o dată celor de la Libris pentru această carte.