Saturday, 25 January 2014

De veghe în lanul de secară - J. D. Salinger (Recenzie) + Câştigător Concurs de sfârşit de vacanţă. :)

 Mulţumesc celor de la Libris pentru această carte.

An aparitie: 2011
Autor: J.D. Salinger
Categoria: Literatura Universala
Editura: POLIROM
Nr. pagini: 280

Descriere:
O noua traducere pentru tinerii de astazi. La citeva decenii dupa traducerea de referinta, Editura Polirom propune o versiune noua, tinara, a romanului-cult De veghe in lanul de secara. Situata de ani de zile in topul preferintelor cititorilor din Romania, De veghe in lanul de secara continua sa fie, la peste cincizeci de ani de la aparitie, cartea de capatii a adolescentei. Ce poate fi uimitor pentru tinerii care o citesc acum, la 16 ani, si ai caror parinti s-au nascut, probabil, in aceeasi perioada ca si romanul, e ca trec prin aceleasi episoade, angoase si mirari precum Holden Caulfield. Doar ca el nu folosea atit de des cuvintul „cool” si nu naviga pe Internet. Iar cind simtea nevoia s-o sune pe fata de care era indragostit, ori renunta, pentru ca nu avea chef, ori intra in prima cabina de telefon. Problemele lui ramin insa, si chiar si modul in care sint rezolvate: prin revolta, prin negare sau, uneori, prin ignorarea lor. Exista voci care se intreaba de ce totusi a avut romanul un succes atit de uimitor, in toata lumea si, deja, de atitia ani. In fond, nu e singura carte care-si pastreaza prospetimea cu trecerea timpului. E vorba despre altceva, un ceva despre care s-au scris zeci de mii de pagini. Ceva imposibil de sintetizat intr-o scurta prezentare. Poate, pur si simplu, e o carte foarte-foarte buna. Atit. Alaturati-va milioanelor de tineri care au citit-o si veti intelege. 

Recenzie:
Cartea are în centru un băiat de 17 ani, Holden Caulfield, care are un destin destul de nefericit. Schimbă câteva şcoli şi este dat afară de la Pancey (cea actuală) pentru că pică la 4 materii din 5. Acţiunea este un destul de simplă. Băiatul este dat afară de la şcoală şi nu vrea să se ducă până la vacanţă acasă, având bani se cazează la un hotel şi se plimbă prin cluburi. Nu are pe nimeni care să îl consoleze, înafara sorei sale Phoebe care deşi e mică, e singura capabilă să-l înţeleagă. El are un vis, nu vrea ca adolescenţii să ajungă la maturitate. Nu vreau să spun mai mult, să nu vă stric plăcerea. Cartea merită citită.

Părerea mea:
 Cartea e simplă şi frumoasă. E potrivită celor de 13-16 ani, care se confruntă cu problemele adolescentine. În plus, pentru fete e utilă pentru că ne ajută să înţelegem gândirea băieţilor. Romanul e unul cu un limbaj mai fără perdea, tipic vârstei noastre.

Notă: 3.5/5
Încă odată, mulţumesc librăriei online Libris, pentru această carte.


Partea a 2a a postului:

Îmi cer miiii de scuze că am întârziat atât. Jur că liceul mănâncă suflete sau cel puţin timp şi chef de scris. :))

Eu sunt într-o stare de euforie aşa că pur şi simplu sunt fericită şi mai multe, dar mna..Trăiesc, aşa ca să ştiţi de mine.

Acum câştigătoarea este rugată să trimită un mail pe adresa amy.rockgirlyahoo.com cu adresa.

Uff, era să uit să anunţ câştigătoarea. Păi Random.org zice aşa:
Adăugaţi o legendă   
Câştigătoarea este nr.16 adică, Murariu Raluca. Felicitări! :) Aştept un mail.

Felicitări şi celorlalţi participanţi şi vă mulţumesc! :3

Păi, la ce vreme e afară ( la mine plouă, nu ninge ) mă apuc de *Fata de hârtie* sau mă culc. :o3

Voi ce mai faceţi?

Sunday, 5 January 2014

Concurs de sfârşit de vacanţă + Muzică + Pălăvrăgeală. #17

Hei, hei, hei.
La mulţi ani întârziat şi un an nou fericit şi plin de tot ce vă doriţi! <3

Îmi cer scuze că am dispărut aşa în ceaţă, dar pur şi simplu nu-mi venea să scriu şi mă gândisem să fac un concurs de Crăciun, dar mai erau şo alte concursuri foarte iubibile, iar de anul nou mă gândeam că sunteţi ocupaţi aşa că am zis să vă fac ultima zi de vacanţă mai frumoasă. :3

Ce ar trebui să faceţi pentru a participa?! Păi:

1. Lăsaţi un comentariu cu numele vostru GFC prin care urmăriţi blogul.
2. Tot în comentariu scrieţi şi o adresă de e-mail validă. :o3

Şi pentru intrări în plus:
(În alte comentarii)
1. Scrieţi pe blog/facebook/twitter despre concurs şi lăsaţi link-ul postării. :o3
2. Convingeţi pe cineva să urmărească blog-ul prin GFC şi lăsaţi numele persoanei. :3

Concursul ţine de azi ( 5 Ianuarie ) până pe 15 Ianuarie

Eu sunt fericită şi au început să apară obsesii noi pentru anu' ăsta şi m-am hotorât să fac un post cu obsesiile pe care le-am dobândit în 2013 şi bineînţeles un top pentru cele mai bune cărţi citite în 2013. Şi hmmm, mda, ştiu că sunt în urmă. :)) Dar, am citit şi alte chestii şi mda.

Vă  las cu nişte descoperiri noi:

Ohh, era să uit. Eu am terminat '' Sub aceeaşi stea '' de John Green, a fost suuuper. O să-i fac recenzia curând. Îţi mulţumesc mult Ale, pentru carte! <33

Omg! Era să uit de premiu:

Păi am hotărât să dau seria * Elita întunecată * de Chloe Neill.




Păi să aveţi o duminică plăcută şi succes la şcoală/liceu. :3


Wednesday, 25 December 2013

New in my library #16 + Fericire de Crăciun. :3

Hei, hei, hei. :3

Ce mai faceţi? Cum petreceţi sărbătorile? Ce aţi primit de Crăciun? :o3

Eu sunt bine şi pot spune că profit la maxim de bucuria sărbătorilor de iarnă. :3

Totuşi mi-e pur şi simplu ruşine de mine, de lenea care m-a asaltat în ultima vreme şi de indiferenţa care am avut-o pentru blogosferă. Sincer, nu ştiu ce am avut.
Spuneam că scriu şi mă opream *Lasă că postez mâine*. Mda, viaţa de liceu e aşa obositoareee! Ai mei deja s-au învăţat fără mine. Adică pur şi simplu casa parcă ar fii hotel. Trec doar să mănânc şi să dorm. Bine, asta în timpul liceului că acum, în vacanţă au încercat şi cu şpaclu să mă dezlipească de laptop, dar dacă nu sunt la laptop sunt înfofolită în pat şi dacă nu sunt de găsit stau ascunsă printr-un colţişor pe telefon. :3

Mdaaaa, m-am schimbat mult. Inclusiv atitudinea mea e alta, mă sperii eu de mine. :)) La liceu am note ok, cu muzica îmi merge bine, îmi e cam greu cu împărţirea timpului între mine, familie şi prieteni...

Vaaai, eu tot pălăvrăgesc şi nu ajung nicăieri. A da, m-a apucat Tumblr-ul şi pe mine. Mda, sunt obsedată. :))

Hai să trecem la subiect, am strâns fooooarte multe cărţi şi n-am apucat să descarc toate fotografiile, dar...

Împăratul muştelor l-am primit de la Libris.ro pentru recenzie.
Notre-Dame de Paris de Victor Hugo, Romanţe pentru mai târziu şi Fabrica de absolut sunt primite de Moş Nicolae de la Elena, o colegă de clasă. :3

Restul cărţilor sunt primite de la Doamna Dirigintă pentru olimpiadă.
Şi acum surpriza mea... Am primit de la Moş Crăciun ( aka soră'mea şi mama ). *Pam-Pam*
The Hunger Games ( Jocurile foamei ) 1, 2 şi 3 într-o ediţie super drăguţă, finuţă şi iubibilă.

Mi-am mai luat şi *Uite aşa arată fericirea* şi câteva cărţi psihologice, dar nu pot să-mi descarc pozele..

De venii vorba de poze, în ultima vreme am început să fac fotografii şi m-am gândit să vă las şi vouă câteva... :o3

Hmm, sunt mai multe. N-am un aparat profesional (D-SLR) şi nici o bază teoretică solidă. Vă rog nu daţi cu pietre, sunt la început!

Cam atât. Vă iubesc. (Mda, eu chiar iubesc pe toată lumea.)

A, şi dacă nu aveţi prieten/prietenă de Crăciun, nu fiţi trişti! Nu se rezumă sărbătorile la asta şi nici la cadouri! Just, be happy! <3


Un Crăciun fericit şi plin de bucurii! <<333

Monday, 16 December 2013

Ce mai tare fază din 2013. + We love music #8 + Reîntoarcere.

Hei hei hei! :3
Nu ştiu cum sunteţi voi, dar mie mi-e foarte dor de voi şi de comentariile voastre! :))


Cum nici o dată nu ştiu cum să încep am zis să vă povestesc o fază absolut genială din timpul tezei la Engleză.

Am o domnişoară profesoară cu un simţ al umorului fantastic şi un coleg cu un Iphone în loc de creier.

Cum spuneam aveam teză, iar colegămiu a izbucnit în râs pentru că era logat şi pe facebook şi aprimit asta:.

(Pe facebook) Mesaj de la *Doamna profesoară*:
''Cam cât mai ai de gând să copiezi? Crezi că nu te văd?''

Mda, faza a fost epică!

Hmm, eu am mai citit am cântat mult, m-am împăcat cu Dimitri al meu :)), am făcut multe cadouri, mi-am făcut tublr, am comandat multe cărţi pentru cadouri şi alte bla-bla-bla-uri.

O, Lissa a primit un desen superb de la o colegă iubilicioasă. :3  Se potriveşte aşa de bine pentru colţisorul meu, nu ştiu cum a reuşit să-l facă aşa de perfect. Mulţumesc mult Andreea! <3 ( Pozele sunt neclare, scuze)


În mare cam atât, voi ce mai faceţi?

A! La liceu, păi ca la liceu, am terminat cu tezele Slavă Domnului! Credeam că nu se mai termină. Să văd şi rezultate în mare, la istorie am luat 9, ieeei! :3



Mda, mi s-au întâmplat numai lucruri frumoase în ultima vreme, vă las cu melodiile care-mi zbenguie prin cap în ultima vreme şi poate mai fac nişte cover-uri în weekend. :3





Ar trebui să vă arăt şi teancul de cărţi primite, dar o să fac mai încolo un *New in my library*.

Voi ce aţi mai făcut?

Săptămână uşoară! :o3

Saturday, 30 November 2013

Magicianul de John Fowles (Recenzie)

Mulţumesc librăriei de cărţi online, Libris pentru că mi-au dat posibilitatea de a citi această carte.


Părere generală: Captivantă. Genială. Wow.
Autor: John Fowles
Nume original: The Magus
Anul publicării: 1966
Editura: Polirom
Categoria: Literatură Universală
Număr de pagini: 756
Notă:

Descriere:
 ''Plasată într-o insulă grecească, acţiunea romanului Magicianul pivotează în jurul tânărului profesor de engleză Nicholas Urfe. Aceasta, încercând să scape de plictiseală şi depresie, cunoaşte printr-o întâmplare lumea bizară a lui Moris Conchis, ''magicianul'', şi devine ''victima'' unui lung şir de încercări, spectaculoase jocuri cu măşti şi psihodrame, în care abundă fantasmele erotice şi manipularea istoriei. ''
 
Recenzie:

Sincer, cred că descrierea e tot ce aveţi nevoie să ştiţi, încă prea mult.
Cartea este atât de *wow* încât nu vreau să dezvălui prea multe.
Acţiunea se învârte în jurul lui Nicholas, un englez care alege despărţirea de familia lui vrând să trăiască pe singur. Îşi închiriază un apartament şi aşa face cunoştinţă cu Alison, o tânără care o să-i aduc suferinţă pe viitor. Cei doi ies împreună, dar au o relaţie mai mult din punct de vedere fizic decât cel spiritual, dar totul se rupe când Nicholas trebuie să plece pe post de profesor de engleză pe o insulă din Grecia, iar Alison swardeză la o firmă de zboruri.
După ce ajunge în Grecia Nicolas, se acomodează destul de greu, dar ajunge pe domeniul Bourani, dominat de Moris Conchis, un fel de *magician*. De aici tânărul profesor este fără să vrea, captiv într-un labirint cu obstacole şi răsturnări de situaţie absolut neaşteptate. Conchis aduce în jocul lui şi două surori gemene ale căror nume adevărate oscilează între Lilly şi Rose sau Julie şi June până la final. Nicolas pare a fi prins într-un triunghi amoros, dar visele îi sunt spulberate până la final. O veste despre Alison îl face şă-şi dea seama relativ, de faptul că este victimă a unui joc şi că acesta s-a întins prea mult. Mai mult de atât nu pot să vă spun, aş strica tot farmecul şi ar însemna să dau spoilere, deci nu.

Părerea mea şi sentimente din timpul cititului:

Hmm, îmi cam pare rău că am citit-o de pe acum şi n-am aşteptat până în a 10a, pentru că opera mi se pare legată foarte mult de psihologie, dar am întâlnit şi termeni de logică care m-au ajutat puţin. Vreau să mulţumesc încă o dată celor de la librăria online Libris pentru că mi-au dat posibilitatea să citesc *Magicianul*. Trebuie să vă spun că e singura carte care ma captivat în aşa fel încât să mă rup de realitatea. La un moment dat am avut impresia că sunt captivă acolo că e un labirit creat numai pentru mine şi că trebuie să-i găses eu ieşirea. Slavă Domnului că ai mei au venit pe lângă mine cu diverse treburi şi n-am uitat să mă întorc şi pe lumea asta. Cartea mi se pare că o să ne ajute mult pe unii dintre noi în a 10a, când facem psiho.

Finalul cărţii e genial aproape fatal pentru noi, eu una nu mă aşteptam.
Dacă n-aţi citit cartea categoric trebuie să o citiţi!










Nota mea: ( 5/5 >> dacă nu te citeam, pierdeam mult din esenţialul vieţii)

Melodie asociată: 
(Ştiu că a fost coloană sonoră, dar se potriveşte puţin.)

 

















Monday, 25 November 2013

Hăinuţă nouă + Ce am mai făcut + Thor!! + Trailer AV naşpa.

Hei, hei. :)
Ce mai faceţi?

Eu nu sunt mulţumită de ceea ce-am tot făcut. :))
În weekend m-am uitat la Thor 1 şi 2. Doamne! Tipul ăla e atââââââât de.. drăguţ! Adică, nu m-am putut dezlipi de televizor din primele secunde de film şi cum tot familionul meu se uita la film, am abandonat cu uşurinţă treburile din ziua aia. Ieri am făcut la fel. Am stat la alt film ceva cu Elesyum, or something.

Eu sunt în urmă cu cititul. La şcoală totul e aşa... pe fugă. Prea mult de învăţat. Vin tezele. We will die. :))

Vreau să fie Crăciun şi vacanţă. Să mă închid în cameră, să citesc de dimineaţa până seara tot ce vreau eu... Off, ce mine că mai e puţin.

Ahh, nu mi-am luat nimic de Black Friday, repet. NU MI-AM LUAT NIMIC DE BLACK FRIDAY! Ba mai mult, tata a fost la Bucureşti şi m-a invitat să merg şi eu, ca să mă ducă la Gaudeamus. Şi eu am refuzat. Deşteapta de mine. Oricum, am pe puţin 20 de cărţi geniale fantasy- YA necitite în bibliotecă, plus vreo 100 clasice geniale... Aşa că mă abţin din cumpărat, totuşi nu pot să cred că am rezistat. :))

Am schimbat hăinuţa bloguşorului. M-am gândit că dacă toate străzile şi magazinele sunt pline de beculeţe, să-mi pun şi eu, că na, poate vine Crăciunul mai repede. :))

Bun, aţi văzut trailer-ul de la Academia Vampirilor, al doilea? Mi se pare că au distrus aproape tot ceea ce era frumos. Mor! Mi se pare că au făcut vampirii prea înfricoşători. De parcă ei ar fi personajele rele. E ciudat. My opinion. Voi ce părere aveţi?

Ohh, Lissa a încercat să facă un cover. Am spus *încercat*, nu că a şi reuşit. :)) But,
La testul ăla de la logică am luat 9 şi căscata de mine a uitat să-i spună ca avea un punct în plus pe caiet, că aş fi avut 10. Sunt genialăă! :))

Voi ce mai faceţi? Cum merge cu şcoala/liceul?

Friday, 15 November 2013

It's friday #1 (Pălăvrăgeală)

Salutare lume. Mă vei uita. ( Spulberă-mă. )

Pentru început vreau să vă spun că nu mai am idei cum să încep. Pur şi simplu nu-mi place să spun ''Hei, dragilor!'' sau altele, vreau să spun şi ceva lejer, care să fie plăcut şi pentru voi..So, vă rog, ajutaţi-mă! :o3


Anyway, e vineri şi probabil toată lumea ştie asta, dar m-am gândit ca ''It's friday'' să devină o rubrică nouă. Nu de alta, dar poate aşa reuşesc să postez măcar o dată pe săptămână.

Deabia aştept weekend-ul, deşi mă apucă melancolia când mă gândesc cât de special ar fi fost în alte circumstanţe şi cum îl planificasem cu vreo săptămân, but life goes on.

Săpămâna asta la şcoală a fost lejer. Am dat test la logică şi a fost genială faza când am văzut subiectele. La ultimul pur şi simplu mă uitam ca viţelul la poarta nouă. Totuşi mă simt mândră, avem un prof nou, care a ieşit din clasă timp de vreo 5 minute, toată clasa copia, iar eu n-am făcut-o, deşi ar fi fost mai ok. Sunt curioasă ce notă iau aşa fără, până acum n-am copiat la nimic şi am note ok.

Clasa mea e genială, again. Doamna dirigintă e o drăguţă şi jumătate. Mi-a adus un teanc de vreo 7 cărticele pentru olimpiadă. Nu vă închipuiţi cât te fericită am fost când am văzut ''Exuvii'' de Simona Popescu. Pur şi simplu ţopăiam.
Şi şi şi, am o colegă befefeică, care e super drăguţă şi mi-e aşa de milă de ea, îi povestesc de fiecare prieten al meu, fiecare tâmpenie făcută şi ea mă ascultă. E frumos că am 2 Alexandre şi ambele îmi sunt befefeice. <3. Pe viitor o să vă povestesc conversaţiile noaste, sunt geniale! :))


Mda, după cum vedeţi Lissa şi-a mai revenit. Încep să-mi dau seama că Dimitri e pentru Rose şi Lissa e cu Christian, nu se poate altfel! :))

Off, deabia aştept să facă o dată ecranizarea la Academia Vampirilor, deşi nu-mi place cum e Lissa, Rose e drăguţă. :))


Staţi pe aproape, în weekend o să fac un ''New in my library''.

Voi ce mai faceţi?

Să aveţi o zi frumoasă! <3