Sunday, 9 December 2012

Sacrificiul de Anna Carey (Recenzie)

Cartea a fost pubilcata de catre editura Leda si o puteti comanda de aici


IUBIRE, AVENTURĂ ŞI SACRIFICIU ÎNTR-O LUME DEVASTATĂ
Pentru prima oară de când a evadat de la Şcoală, Eve şi-a găsit pacea.
Locuieşte în Califia, un paradis pentru femei, la adăpost de soarta îngrozitoare care le aşteaptă pe orfanele Noii Americi. Dar siguranţa ei are un preţ: a fost obligată să-l abandoneze pe Caleb, singur şi rănit, la porţile oraşului. Când aude că acesta se află în pericol, încearcă să-l salveze, însă e prinsă şi dusă în Oraşul de Nisip, capitala Noii Americi.
Captivă între zidurile Oraşului, Eve descoperă un secret cumplit despre trecutul ei şi e forţată să se confrunte cu o crudă realitate. Aflând că iubitul ei este în viaţă, ea încearcă să evadeze pentru a fi împreună – însă consecinţele ar putea fi tragice. Şi atunci, trebuie să facă o alegere disperată, altminteri riscă să-l piardă pe Caleb pentru totdeauna.

NARAŢIUNEA ANTRENANTĂ, POVESTEA ROMANTICĂ ŞI FINALUL TULBURĂTOR
SUNT TOT ATÂTEA MOTIVE PENTRU CITITORI SĂ AŞTEPTE CU NERĂBDARE URMĂTORUL VOLUM AL SERIEI!


Recenzie: Sincer, n-are rost sa mai fac recenzia, cartea a fost dezamagitoare. TRISTA! O gasesc cei de la palat pe Eve si o captureaza, o duc la palat unde afla ca Regele nu vrea sa ii duca neamul mai departe, deoarece este tatal ei! Asta, a fost cam partea BOOM din carte... Ce ma dezamagit a fost partea cu Caleb, adica nu stiu, nu ma asteptam sa moara e prea tragic. Eve e obligata sa se casatoreasca cu Charles pentru al elibera pe Caleb, dar regele o minte cum ca l-a eliberat dar defapt il tine inchis, cand incearca sa evadeze este omorat. Si totul se termina trist. Mai este o bucatica de speranta in ultimele randuri dar nu vi-o spun sa nu va stric surpriza.

Parerea mea:
Sincer, v-am spus nu mia placut. Am sperat ca macar volumul 2 sa fie altfel decat primul dar, finalul e asemanator. Sper ca al 3lea volum sa salveze toata seria.

Personaj preferat: 
Charles, bietul de el cat putea sa spere ca Eve se va indragosti de el...

Nota: 3/5  (se  putea mult mai bine!)

Saturday, 8 December 2012

Primul concurs We love the simple life!

Dragilor, dupa ce am castigat cateva concursuri pe alte blog-uri m-am hotarat sa fac si eu cateva, asa ca tot vine Craciunul si vorba aia, "Dar din dar se face rai!". Asa ca primul concurs incepe astazi si premiul consta in volumele 9 si 10 in editie de chiosc din Vampirii Sudului. Stiu, premiul nu e prea consistent si imi pare rau ca sunt ultimele volume, dar promit ca dupa achizitile de craciun voi face un concurs si cu primele 2 volume.
   Aici sunt niste poze in caz ca a-ti uitat cum arata:















Si aici este benner-ul concursurilor de craciun de acum in colo:.

Ce trebuie sa faceti:
1. Urmari-ti blog-ul prin GFC (in dreapta la Followers)
2. Scrieti un comentariu in care sa mentionati numele prin care urmariti blog-ul si numele vostru intreg. Pentru mai multe sanse puteti scrie pe blog, facebook, twitter, despre concurs. Puneti linkul cu postarea despre concurs intr-un alt comentariu, astfel aveti mai multe sanse de castig!:)
Concursul se desfasoara intre 08.12 - 20.12

Succes tuturor!

Spulbera-ma de Tahereh Mafi (Recenzie)

Cartea a fost publicata de Leda si o puteti comanda de aici.

„NU MĂ POŢI ATINGE”,
îi şoptesc.

MINT,
e ceea ce nu-i spun.

EL MĂ POATE ATINGE,
e ceea ce n-o să-i spun niciodată.

TE ROG, ATINGE-MĂ,
e ceea ce vreau să-i spun.

Dar când oamenii mă ating, se întâmplă anumite lucruri.
Lucruri ciudate.
Lucruri rele.
LUCRURI FATALE.
Nimeni nu ştie de ce atingerea lui Juliette e fatală, dar Restauraţia şi-a făcut planuri legate de ea. Planuri de a o folosi ca pe o armă.
Însă Juliette are propriile ei planuri.
După o viaţă lipsită de libertate, ea descoperă în sfârşit forţa de a se răzvrăti pentru prima oară şi de a-şi găsi un viitor alături de cel pe care crezuse că-l pierduse pentru totdeauna.


Recenzia:
Juliette are un dar, o putere, oricine o atinge sufera dureri groaznice, de aceea este inchisa in acea incapere cu un geam minuscul, doar cu un pix si un caiet pana cand... Pana cand i se aduce un coleg de camera, baiat! Un baiat fermecator, bine facut dar, pe de o alta parte inspaimantatoer, dur! Adam, ohh, Adam fost coleg al Juliettei, se preface ca nu-si aduce aminte, isi joaca rolul foarte bine. Pana cand POC! Apare planul lui Warner, personajul rau din carte care vrea sa ii foloseasca puterile pentru a-si imbunatati armata. Warner o muta pe Juliette din celula camera ei si o duce practic intr-o vila. Ii da haine noi, incaltari noi, ea afla ce e aia mancare si altele. Dar, esenta cartii e ceea ce se intampla intre ea si Adam. Cat timp Adam a stat cu ea in celula si ea dormea, a atins-o si nu a patit nimic! Deci, este imun la atingerea ei. Asa, incearca sa o apere pe Juliette de Warner, fug amandoi dar, in timp ce fugeau a mai aparut o problema si Warner putea sa o atinga...Prima data nu reusesc sa fuga, dar a doua Juliette il seduce pe Warner si reuseste sa il impuste (stati linistiti nu moare). Un prieten de al lui Adam ii duce intr-un centru in care sunt aproape complet in siguranta. Nu va dau mai multe detalii, cartea asta e absolut geniala!

Parerea mea:
Spuulbera-ma este o cartea care, nu trebuie sa lipseasca din orice biblioteca! E pur si simplu... nu stiu, geniala e prea putin spus. Autoarea a reusit, pe langa dara continua de suspans, sa adauge o nota ataaat de lirica incat daca scri fiecare descriere pe hartie, una dupa alta ai putea lua un 10 cu felicitari la romana. Descrierile pur si simplu de induioseaza, te trezesc la realitate si te fac sa traiesti fiecare secunda de soare, fiecare adiere de vand, fiecare bataie de aripi, fiecare ciripit de vrabiuta, fiecare fosnet de frunza, fiecare picatura de ploaie. Cartea asta iti reaminteste ca tot ar putea disparea intr-o secunda si ti-ai da seama deabia atunci ca nu ai privit indeajuns minunile naturii. Mi-e mi sa parut WOW! Chiar a fost galeata cu apa rece care ma readus la viata! Practic, mi-a trezit copilul ala de 5 ani din mine!:)

Personaje preferate: Adam, pentru ca a avut curajul sa lupte pentru ceva ce altii ar fi omorat!^^

Nota: 5+/5 (Extraordinara!)

Wednesday, 5 December 2012

Tacere de Becca Fitzpatrick (Recenzie)

Când n-a mai rămas decât tăcerea, oare adevărul se va putea face, în sfârșit, auzit?

Într-o noapte rece de septembrie, Nora Grey se trezește singură în cimitirul din orașul ei, fără să știe cum a ajuns acolo sau de ce. Mai rău, descoperă că nu-și poate aminti nimic din ultimele cinci luni de viață. Se pare că e dată dispărută de săptămâni bune, iar familia și prietenii dau vina pe un răpitor misterios despre care, însă, nimeni nu are nici cel mai mic indiciu.
Odată întoarsă în siguranța casei sale, Nora încearcă să-și reia viața de zi cu zi. Merge la școală, își petrece timpul cu cea mai bună prietenă și încearcă să-l evite pe noul iubit al mamei sale, nimeni altul decât Hank Millar, tatăl dușmancei ei de moarte, Marcie.
Dar o voce interioară nu-i dă pace, îndemnând-o să-l caute pe cel vinovat de coșmarul pe care l-a trăit. Crâmpeie din trecut, cuvinte și imagini nepământene, fără nici o legătură cu traiul ei obișnuit, îi bântuie visele și îi dau stăruitorul sentiment că a pierdut o parte importantă din ea însăși.
Un șir de evenimente neprevăzute o aduce pe Nora față în față cu Jev, un străin frumos, cu ochii negri ca noaptea, care o înspăimântă și o atrage în același timp. El pare să aibă toate răspunsurile și … inima ei. Cu fiecare minut pe care îl petrece alături de tânăr, relația lor devine tot mai profundă, până când își ea dă seama că e pe cale să se îndrăgostească. Din nou. 
Bun, deci in primul rand descrierea cartii are cate ceva ambigu spus (ce e taiat). Since, mie mi-a placut destul de mult cartea... Adica, intradevar nu am reusit sa o termin in mai putin de 24 de ore cum am facut cu volumele anterioare dar, hai sa recunoastem ca nu e o carte asa de rea. Nu stiu unde am citit,dar intr-o recenzie cred..:-?? Se specifica ca, Pach este inlocuit.. Ok, STOP! Pach, ohh, Pach nu este inlocuit cu Jev! Sa ne intelegem, ca si descrierea e foooarte vaga, Jev=Pach! Deci, eu una mi-am luat o piatra de pe inima cand am vazut acolo, negru pe alb ca sunt una si aceasi persoana..

Recenzie:
Nora se trezeste intr-un cimitir, aproape inconstienta. Nu isi mai aduce aminte ultimele 5 luni din viata.Dar, un lucru e sigur, 2 ochi negri! Pai, ai cui puteau fi ochii? Dap, a lui Jev! Nu isi aducea aminte de relatia cu Pach, dar cand fuge de la o cina cu noul ei tata biologic si mama sa. Ajunge la o cearta dintre un nefilim si ingeri cazuti, prinsa acolo isi face aparitia misteriosul Jev, salvand-o. Mai incolo se intalneste cu Scott, un vechi prieten de care uitase. Acesta ii limpezeste gandurile, povestindui ce s-a intamplat defapt in noaptea rapirii si despre Mana Neagra. Reuseste sa dea de Jev, afla ca acesta este Pach. Mai afla ca mama ei, Vee si Marcie au mintit-o in legatura cu el, Intre timp Nora se gandeste sa plece de acasa, doarme o noapte la Pach. Finalul cartii e, hmmm.., fericit cumva. Cand mama Norei a avut un accident si vroia sa mearga la spital impreuna cu Hanck, o masina da peste ei astfel incat masina lor este distrusa, iar Nora sufera cateva lovituri. Dar, cand ajunge la spital era sera iar, accidentul s-a petrecut dimineata. In cele 6 ore de inconstienta Nora afla ca Hanck i-a facut un transplant complet de sange. Transformand-o pe ea intr-un nefilim de rasa pura. Pana la urma, impreuna cu Pach descopera misterul. Dar stiti vorba aia cu "Facerea de bine, nu miroase a bine"? Desi Pach ii spune sa ramana la ea acasa cat el se ocupa de nefilimul diabolic, Scott o suna ca are nevoie de ajutor. Cand totul pare asa fericit, ca Scott ar putea scapa sunt prinsi amandoi de catre Hanck. Nora incheie un juramant de sange cu acesta. Pach face o intelegere cu Arhanghelii. Pe scurt, compromisuri! Dar finalul e terifiant si cumva, mai fericit. Va las sa il cititi singuri.

Parerea mea:
Sincer mie mi-a placut si volumul asta, intradevar actiunea nu se petrece chiar atat de WOW. Dar, merge.

 Personaje preferate: Cine altcineva decat Nora si Pach?


Melodie asociata:


Nota: 4.5/5 (Draguta)

Monday, 3 December 2012

Crescendo de Becca Fitzpatrick (Recenzie)

IN-CRE-DI-BIL!

Cand apele pareau ca s-au linistit, ies la suprafata secrete surprinzatoare si adevaruri dureroase. Relatia dintre Nora si Pach  incepe sa scartie. Vee, prietena cea mai buna a Norei se combina cu Rixon, cel mai bun prieten al lui Pach. Totul incepe atunci cand Nora ii spune lui Pach ca il iubeste dar, acesta are o presimtire stranie si pleaca fara prea multe explicatii. Nora incepe sa nu mai aibe incredere in el si asa urmeaza sa se desparta. Dupa despartire, ea afla ca dupa ce Pach a plecat de la ea de acasa s-a dus la Marcie Millar, dusmanca Norei inca din generala. In actiune isi face aparitia si Scott, un prieten de-al Norei din gradinita care s-a mutat din oras cu multi ani in urma. La un momentdat cred ca de pe la pagina 250, actiunea o ia razna de toooot! Adica, sunt asa multe intorasturi de situatie, unii prieteni devin dusmani, cei care pareau a fi dusmani se dovedesc a fi prieteni, si tot asa...  Vreau sa fiu indulgenta asa ca, va spun una dintre intorasturi. Sunteti gata?  Tatal lui Marcie se dovedeste a fi si..ei bine, tatal Norei. Restul, descoperiti voi adica, v-as strica suspansul daca v-as mai spune ceva. Dar, pot sa va spun finalul... sau o parte. Cand pare ca tot cosmarul s-a sfarsit, iar Pach renunta la meseria sa de inger si vrea sa fuga cu Nora, sunt opriti. De cine? Cititi cartea!:)

Parerea mea:
Cartea asta a fost pur si simplu...WOW. Cand am terminat-o mi-am dat seama ca mainile imi erau transpirate iar, inima imi batea cu putere. A fost o povest foarte plina de suspans, captivanta, a avut ci cateva faza de umor. Mi-aduc aminte ca era 12 noaptea si am inceput sa rad citind o replica din Crescendo. Mama s-a trezit instantaneu si a alergat panicata la mine sa ma intrebe ce am, a crezut ca plang. Adevarul e ca, intradevar am ras cu lacrimi. Nu-mi aduc aminte cand... Dar, a fost ceva care ma luase prin surprindere... Asa ca, cititi cartea! Isi merita fiecare minutel!

Inca nu am gasit o melodie care sa-mi surada.. Sunt in cautare. Cand o gasesc o s-o postez!:)

Nota: 5+/5   E geniaaala!

Sunday, 2 December 2012

Ingerul noptii de Becca Fitzpatrick (Recenzie)

G-E-N-I-A-L-A!

Ohh, e o poveste draguta cum mi-am dat seama ca aveam Ingerul noptii in biblioteca. Mi-a venit de curand comanda de pe elefant, dar eu citeam "Daca ti-as spune ca te iubesc ar trebuii sa te omor"  asa ca n-am dat mare importanta ca mi-au venit cartile. Am terminat primul volum din Fetele Gallagher si m-am apucat de volumul al doilea. Cand, mi-au fugit ochii prin biblioteca si am vazut cele 3 carti din seria "Ingerul noprtii" si am zis "Nu Se Poate!". Adica, sa am Ingerul noptii in biblioteca si eu sa citesc altceva, nu e permis! Mi-am dorit tare mult seria asta, si acum e insfarsit la mine in biblioteca....

Recenzia:
Totul incepe cand antrenorul de sport, face schimbari in aranjarea din banci. Astfel, Nora Grey se pricopseste cu misteriosul Pach. Care, pe parcursul paginilor se dovedeste a fi nepamantean. Nora incepe sa se indragosteasca, la un momendat ii observa cicatricea de pe spate in forma de "V" si se documenteaza. Afla ca Pach este un inger cazut care, daca o salva pe ea putea deveni un inger pazitor, recapatandusi aripile. Iar, daca o omora putea sa posede un trup. Dar, cum acesta se indragosteste de ea, nu-i ramane decat sa o salveze. Cand lucrurile incep sa se linisteasca apar Eliot si Jules. Eliot fin transferat de la o scoala din Portland. Nora cerceteaza si afla ca a fost acuzat de crima. Cum Norei nu ii erau de ajuns misterele lui Pach si Eliot, incep sa i se intample tot felul de lucruri stranii. Un barbat cu cagula ii sare in fata masinii, spargand geamul si incercand sa o omare. Dar, dupa incident masina nu avea decat o singura cramatura, minuscula pe parbriz. Toata lumea o crede nebuna. In fine, ati prins ideea. Da, da, doar nu credeati ca o sa va povestesc totata cartea nu?! Dar, va pot spune ca e suuuperba. Si ca, merita citita si recitita! A da, finalul e desigur, unul fericit.:)

Melodii asociate:

                                 Evanescence- Lies

 Evanescence- Listen to the rain
 
Nota: 5+/5 (Sigur o s-o recitesc!)


Friday, 30 November 2012

Doar 2 ore de Noiembrie...

Dragilor, va vine sa credeti? Mai sunt doar 2 ore pana incepe iarna, 6 zile pana la mos Neculae, o saptamana de teze, 21 de zile pana la vacanta (hai mai repedeeee!), 24 pana la Craciun. Nu e frumos? Bine, cu execptia faptului ca pleaca anotimpul meu preferat. Si, desigur nu o sa mai am in ce gramezi de frunze sa sar... (groazniiiic!). Poza asta am facut-o la sfarsit de Septembrie (I miss you!).Deci cum imi place mie sa ma prostesc, suzii la putere! Dragilor, o iarna cat mai frumoasa si plina de bucurii sa aveti!>:D<