Thursday, 10 January 2013

Covers #1! Today, Taylor Swift cover! ^^

Dragilor, am zis sa fac o rubrica in care sa postez coveruri. Asa ca, azi am facut un cover dupa Taylor Swift- Safe and sound. Prin urmare, vreau pareri. Adica, ma las sau nu ma las!:)) Sincer, mie mi se pare ca a iesit cam tras de par, cam sugrumat!^^



Wednesday, 9 January 2013

Teenagers challenges #1 (New section)+ New look( yes, again) ^^

Dragilor, i-am luat o hainuta noua blogusorului (da, dinnou). Nu stiu, cealalta mi se parea prea neagra, era cam sumbra, plus ca nu avea nimic in comun cu cartile si nu era nici asa de melancolica. Asa ca, nu mai schimb hainuta pana in Martie. Promit!
Asta era un anunt, al doilea este ca mi-a venit o idee cu o rubrica noua [Teenagers Challenges]. Ce trebuie voi, sa faceti? Pai, e simplu. Voi ma provocati sa fac ceva. Un cover al unei melodii, o fotografie pe o tema data, un desen, un post, sa citesc o carte, sa scriu o recenzie. Orice! Asa ca, datii drumul! Lasati comentarii cu provocari. Va astept! ^.^
O zi iubibila! Lissa ღ

Tuesday, 8 January 2013

Cele treisprezece motive de Jay Asher (Recenzie)

Nu poţi privi viitorul
Nu te poţi întoarce în trecut
Poţi afla secretul doar
…apăsând butonul „Play”.

CLAY JENSEN nu vrea să ştie nimic despre casetele pe care le-a înregistrat Hannah Baker. Hannah a murit. Şi secretele ei ar trebui îngropate odată cu ea.
Dar vocea acesteia îi spune că numele lui se regăseşte pe casete – şi că, într-un fel, el este responsabil de moartea ei.
Pe tot parcursul nopţii, Clay ascultă înregistrările. Merge pe urmele indicaţiilor lăsate de Hannah, prin orăşelul în care locuieşte… şi ceea ce descoperă îi va schimba viaţa pentru totdeauna.


Recenzie:
Bietul Clay se pricopseste cu casetele Hannei. In toata cartea se povesteste cum isi petrece el o noapte intreaga hoinarind spre strazi, autodistruganduse ascultand casetele. In cutia pe care el o gaseste in fata casei se afla 7 casete, ultima scris doar pe o parte cu un 13 mazgalit cu oja albastra. In timp ce se fiecare minut de pe casete se scurge Clay devine din ce in ce mai distrus, mai suparat pe el. Se tot intreaba el ce a facut sa ajunga pe casetele alea. Si tot asa. Nu va pot spune mai mult. As da prea multe spoilere. Descrierea e deajuns.

Parerea mea:
Mi-am dorit atat de mult sa citesc cartea asta si a reusit sa ma dezamageasca. Ok, eu am trecut prin lucruri de cel putin 5 ori mai rele ca cele petrecute Hannei si totusi nu m-am sinucis. Un alt motiv pentru care nu mi-a placut a fost ca pune etichetele prea repede. De exemplu eu, de curand m-am tuns. ;Si prtactic, cartea mi-a spus ca o sa ma sinucid. Nu zau? Cum adica primul simptom al oamenilor care se sinucid este o schimbare de imagine (tuns)?! In fine, daca aveti timp din plin merita sa cititi cartea!

Citate:
 "Scriau despre moarte. Despre rautatea oamenilor. Despre distrugere si, citez, "mingi verzui-albastrii cu fuioare albe".
Serios, asa l-au descris. Apoi au numit Pamantul un extraterestru gazos si batos care trebuie sa avorteze."

" Deschide-te in fata noastra, spuneau. Vrem sa vedem in adancul tau, in zona ta cea mai intunecata.
 In adancul meu, in zona mea cea mai intunecata? Cine sunteti voi, medicul meu ginecolog?"

"[...] Suflet singuratic, de Hannah Backer.

Iti intalnesc ochii
dar tu nu ma vezi
Abia de raspunzi
cand in soapta
te salut
Mi-ai putea fi suflet-pereche
doua suflete inghemanate
Sau poate nu
Dar nu vom sti
niciodata

Propria mea mama
m-ai purtat in pantece
Dar acum nu vezi nimic
doar ce haine port
Lumea te intreaba
ce mai fac
Tu zambesti si incuviintezi
Nu permite
Sa se termine
asa

Lasa-ma
sub cerul lui Dumnezue si
patrunde-ma
nu ma privi doar in ochii
Alunga
Masca asta din carne si oase si
patrunde-ma
pana in suflet

singura."

Melodie asociata:




































Nota mea:  ★★★★ (Esti ok dar, puteai mai mult!)




Monday, 7 January 2013

Deci, azi a fost o suuper zi. Am coborat sa-mi iau cheile de la cutia postata si surpriza, erau la alt cineva. Ma duc pe la vecini, fiecare pa trimite la alt cineva dar, intr-un final ma duc la fata doamnei administratore Cr!s. A carei zi e azi, sa ne traiesti Ionico! Si in fine, am stat in fata usi de la administratie 1 ora pana mi-am dat seama ca aveam cheile gresit. Dupa mi-a dat cheile si ne-am prins ca usa e blocata. Adica, 2 ore pierdute si nimic! Pana cand un vecin a venit si mi-a semi-vandalizat cutia postala ca sa-mi pot lua plicurile si avizul de la posta. Asa ca, dupa 10 minute eram in drum spre posta, palavragind cu Cr!s despre carti. Si o tot bateam la cap sa citeasca mai repede Divergent ca o bat! Si, daca o sa citesti blogusorul asta Cris, sa sti ca o sa te bat!:)) Si, cand chiar credeam ca e o zi super perfecta a venit si eaaa! O doamne! O ador. Alerga si, am decis sa astept sa se opreasca ea din alergat pana sa o iau in brate. Pentru ca, ultima data am sarit sa iau un brate o fata care, credeam eu ca e ea. Dar, nu era! O doamne a fost attta de peniiibil! Dar, pana la urma era ea! My B.F.F sau cum imi place mie Bff-u' meu >:D< Carmen. Am palavragit o grooaza. Stiti Carmen e prietena perfecta. Te ajuta cu orice, iti asculta fiecare palavrageala putem sa stam 5 ore la telefon, cred!:)) Iar Cr!s are ceea ce n-are carmen in speta Cartile si cititul. Cand ii povestesc lui Carmen despre ce am mai citit zice " Esti, nebuuuuna!" iar Cr!s zice, "Lasa-ma cu ale taleee, acum sunt ocupata cu cele 50 de umbre ale lui Grey!" Ideea era fetelor, ca va iubesc pe amandoua! Si inafara faptului ca ne-au inghetat urechiile a fost cea mai frumoasa zi a mea din anul asta! Dragilor, va multumesc ca mi-ati ascultat palavrageala. Asa ca va las cu o melodie, deja expirata dar, dragutaaa! O zi/ seara iubibila, a voastra Lissa!


Paramoreee! + New look and new name! ^^

Dragilor, azi am tot cautat un sablon pentru blogusorul meu si m-am tot chinuit! Ba nu-mi incapeau toate widget-urile, ba era super ok dar nu se potrivea cu titlul blogului. Asa ca, intr-un final am gasit unul care ma reprezina super mult. Dar, cum fata pare putin nostalgica/melancolica, nu se potrivea cu numele "We love the simple life". Asa ca, m-am hotarat sa il schimb. Cum Ruxi numele meu real suna prea, nu stiu prea romanesc, poate?! Adica, Ruxi's Corner. Neahh! De Amy m-am plictisit raaauu, sa nu mai zic ca deja nu ma mai reprezinta nicku' asta. Asa ca am ramas la Lissa. Cu cat spun mai mult numele cu atat mai mult imi dau seama ca e ca o manusa pentru mine. Plus ca, mi-am facut un blogusor in special pentru a fugi de lumea de afara, de zvonurile celor care ma cunosc sau ma rog, celor care cred ca ma cunosc. In fine, deci acum nu mai sunt "We love the simple life" sunt "Lissa's Corner". Ahh, la fiecare sablonn pentru blog care mi se parea dragut o intrebam pe sor'mea. Iti place? Mi se potriveste? Era un sablon superdubiiubibilimbratisabil cu norisori si cu pufosenii si sor'mea " Esti nebuna? Roz?! Nu ti se potriveste! Ce-i cu tine?" Mdaa, in mare parte are dreptate. 1. Rozu' si cu mine nu ne intelegem bine deloc, daca cumva port roz e clar ca sunt bolnava. 2. Pufoseniile sunt adorabile dar nu ma caracterizeaza, caracterul meu e mai.. nu stiu mai dur mai Rock si atat!:)) Ahh, stiu Melancolic! Asta e cuvantul! Sunt mai tot timpul Melancolica/nostalgica. Iar. pufoseniile alea emanau preaa multa fericire. Asa mai precum Rose. Scumpo, daca o sa ai nevoie de vreun sablon sa ma anunti! Am eu unele caracteristice tie!:))
Stiti ce vroiam sa va intreb?! Cum vi se par, numele si noul look? Sunt ok? Va astept parerile! <3
Acum partea a doua:
Paramoreee! <3  O sa scoata un nou album in curand. Gosh, deabia astept! O sa mor pana in aprile! Asa ca, acum va las cu melodiile mele preferate de ale lor:


 

Si aici e albumul meu preferat! E geniaaaaal!

Sunday, 6 January 2013

Palavragealllaaaa! #2 (I'm back now and I'm sorry!) ^^

Hi, deci imi cer o mie de scuze. N-am avut timp sa va anunt ca plec si eu intr-o mini-vacanta. Deci da, am fost plecata intr-o minivacanta de o zi jumatate la, la la... Bucuresti!(^.^) Si a fost suuuper! Cu exceptia faptului ca am plecat de acasa sa imi cumpar o cana de la Starbucks sau macar niste cafea n-am apucat. Am mers la Mall-ul de la Baneasa si am vazut o cana suuuper draguta dar, am zis lasa ca mergem si la Afi si-mi cumpar de acolo. Am ajuns intr-un final la Afi, ne-am invartit 1 ora pe acolo sa caut cafeneaua, pana cand imi da prin cap sa intreb pe cineva. Era atat de penibil, am intrebat si stiti unde era Starbucks-ul? Fix sub mine. Adica, eu eram la 1 si jos era maaaareee sigla de la Starbucks. Ma rog, am tarait toata familia jos si surpriza. Canile nu erau asa de "Cool" cum erau la Baneasa. Pana la urma ne-am decis la o cana si o cafea pentru tata cand, mdaa... S-a erevat tata si am plecat. Pana la urma, e mai bine ca am plecat adica, era aglomeratie si mai dadeam si o grooooaza de bani. Asa, de banii aia imi cumpar carti. In fine, pe la 11 noaptea ma plimbam prin Centrul Vechi, mancam covrigi si faceam poze. A fost dragut. Iubibil chiar.:)) A, in Afi era o "Moartea Subita" imeeeensa! Am facut poza cu ea!:)) Era asa de "Wow". Ne-am invartit o groooaza pana sa reusim sa ajungem intr-un loc ca lumea. A, sa nu mai zic de cazarea la hotel. Pfoooi! Stiti ce era, pe-acolo? Ma tot intreb, ce e atat de anormal sa mergi cu familia la Bucuresti? Adica, cand tata spune receptionerelor ca suntem cinci: eu, el, mama, Mali (sor'mea), si Luca (cel mai iubibil baietel). Cascau niste ochi! Cum, 5? Ah, pai nu avem decat camere pentru 3. 5?! Serios? Ma rog, am gasit un hotel la care nu s-au uitat urat la noi si vreau sa va zic ca era un hotel exact ca cel din "Zack si Cody". Aveau de tooooate! Bine, si niste preturi ennnorme! Stiti cat era o doza de Cola? 15 lei! Poate voua vi se pare ok dar, eu la mine in fata blocului dau 2, maxim 2,50 pe o doza de Cola! Noroc ca a apucat mama sa ne spuna sa nu bacam labutele noastre mancacioase prin vrigiderul lor ca daca nu, pfooi! Pai, de 15 lei iau 6 doze! In fine, o sa va mai povestesc. Acum va las. V-am tacanit destul pe ziua de azi!:)) Off, si cate mai am de povestit! Si mai am de facut si o groaza de recenzii. Deabia astept sa ma pun pe treaba. Acum fug la citit mai am vreo 50 de pagini din "Cele 13 motive". Pupaciuni si, va multumesc ca m-ati ascultat ataaaata!

Stati, m-am razgandit! Idioaaata de mine! Pai, nu e frumos doooar sa palavragesc! M-am hotasrat sa va arat si noua mea obsesie. Deci, pam pam... Hayley Williams. Mai pe scurt PARAMORE! Gizasss! Tipa asta e geniala, defapt trupa asta e geniala! Ma rog, n-as putea sa aleg dintre Paramore si Evanescence dar, na pot fi si amandoua preferatele mele!:)) E inutil sa va spun ca, am incercat sa ma tund ca ea?! Mdaaa, dar tuta aia care m-a tuns n-a reusit sa vada exact poza. A iesit cam pe acolo. Inca nu m-am facut roscata, nici ca m-as face prea curand. Poate pe la 16-18 ani. Sau poate incerc un noantator prin vara. Asa, sa ma manance tata de vie!:)) O sa put acum cateva Wallpaper-uri dragute cu Paramore si cu Hay. Acum piesa care m-a fascinat toooata saptamana: (Sa aveti o super-duby zi/seara/saptamana!)
                                                                                      Paramore- Crushcrushcrus
 


Tuesday, 1 January 2013

Lista cartilor pe care vreau sa le citesc in 2013...

Dragilor, acum ca am trecut si de Apocalipse si mai stiu eu ce. Am decis sa imi fac si eu listuta cu (,) cartile pe care vreau sa le citesc. Am o groooaza de carti pe care vreau sa le citesc. So, uitati lista:

-Blestemul din Swoon de Nina Malkin
-Fata si mare de Maureen Johnson
-Panza de paianjen de Cella Serghi
-Lorelei de Ionel Teodoreanu
-Cam orice de Mircea Eliade
-Orice de Agatha Christie
-Seria "Instrumente Mortale" de Cassandra Clare
-Seria "Dispozitive Infernale" de Cassandra Clare
-Fior si Sovaire de Maggie Stiefvater
-Seria "Altfel de ingeri" de Lili St. Crow
-Seria "Harry Potter" de J.K. Rowling
-Volumele 3 si 4, poate si 5 din "Fetele Gallagher" de Ally Carter.

Cam asta ar fi lista mea. Sunt putine dar, intai sa le termin pe astea si dupa mai incerc si altceva.

 P.S. O sa lipsesc pana maine mai pe seara. Am inceput sa citesc "Cele Tre1spr3zece motive" de Jay Asher si e tare interesanta. Mai in colo o sa scriu o postare cu ce am relaizat in 2012 si ce n-a realizat. A, si o sa va povestesc cat de inebunita sunt dupa pescarusi si cerul la apus! Ne vedem mai incolo. Nu uitati. Va iubescc! 














Lissa